شاید سؤالاتی در مورد اینکه لپ تاپ نو بخریم یا استوک ذهن شما را مشغول کرده باشد. در واقع لپ‌تاپ‌های استوک لپ‌تاپ‌هایی هستند که هنوز به فروش نرسیده‌اند. این لپ‌تاپ‌ها معمولاً به کشورهای خاورمیانه ارسال می‌شوند.

همچنین لپ‌تاپ‌هایی که پس از خرید به هر دلیلی توسط مشتری به فروشگاه بازگردانده می‌شوند جزو لپ‌تاپ استوک محسوب می‌شوند و آکبند نیستند و به دلیل باز بودن بسته‌بندی به‌عنوان نو به فروش نخواهند رسید. به‌عبارت‌دیگر لپ‌تاپ‌های استوک هیچ مشکلی ندارند و با قطعات باکیفیت ساخته شده‌اند؛ اما دوره فروش آن‌ها به پایان رسیده یا مدت زیادی در انبار بوده‌اند.

لپ تاپ استوک بهتر است یا نو

لپ‌تاپ استوک چیست؟

لپ‌تاپ‌های استوک، لپ‌تاپ‌هایی هستند که به‌عنوان نمونه در ویترین استفاده می‌شوند و یا لپ‌تاپ‌های مرجوعی که فقط از جعبه خارج شده‌اند و یک‌بار هم روشن نشده‌اند. همچنین به کالاهای مازاد یا دست‌نخورده‌ای که توسط نمایندگی‌ها بازگردانده و انبار می‌شود، کالای استوک گفته می‌شود.

با خرید یک لپ‌تاپ استوک در واقع می‌توان گفت که صاحب یک لپ‌تاپ تقریباً جدید خواهید شد؛ زیرا این لپ‌تاپ‌ها عملکرد بسیار بالایی دارند؛ بنابراین تقریباً یک محصول جدید است و ازآنجایی‌که همان کیفیت و قیمت کمتری را به مشتریان ارائه می‌دهند، همیشه طرف‌داران خود را دارد.

جدا از قطعات باکیفیت و ظاهر مقاوم این لپ‌تاپ‌ها، به دلیل نداشتن گارانتی از سوی سازنده اصلی، قیمت پایین‌تری نیز دارند. این بدان معناست که قیمت کالای لپ‌تاپ بر اساس ارزش کاربردی آن تعیین می‌شود.

تفاوت لپ‌تاپ استوک و دست‌دوم

برای اینکه بدانید لپ تاپ استوک بهتر است یا نو باید در نظر بگیرید تفاوت اصلی لپ‌تاپ استوک با دست‌دوم در استهلاک قطعات داخلی آن است. بر این اساس لپ‌تاپ دست‌دوم از نظر فنی و قطعات داخلی کم و بیش مستهلک می‌شود درحالی‌که این مورد تقریباً در لپ‌تاپ‌های استوک یافت نمی‌شود.

از طرفی می‌توانید یک لپ‌تاپ استوک را پیدا کنید که کاملاً سالم و تمیز باشد و هیچ تفاوتی با مدل آکبند خود نداشته باشد، اما لپ‌تاپ دست‌دوم لپ‌تاپی است که مدتی از استفاده آن می‌گذرد و هرگز به همان ترتیب نو خودش بر نمی‌گردد.

لپ تاپ استوک بخریم یا نو

لپ‌تاپ استوک بهتر است یا نو؟

برای اینکه بدانیم لپ تاپ نو بخریم یا استوک یکی از مهم‌ترین مزیت‌های لپ‌تاپ‌های استوک نسبت به لپ‌تاپ‌های نو قیمت مناسب آنهاست و کسانی که توانایی مالی خرید لپ‌تاپ جدید را ندارند و یا می‌خواهند سیستم مناسب‌تری با بودجه خود خریداری کنند لپ‌تاپ استوک را انتخاب می‌کنند.

نکته دیگری که می‌توان آن را یکی از مزیت‌های لپ‌تاپ استوک دانست کیفیت ساخت آن است؛ زیرا این سیستم‌ها ازآنجایی‌که از اروپا سفارش داده می‌شوند و به کشورهای اروپایی ارسال می‌شوند سخت‌افزار باکیفیت‌تر و مقاومی نسبت به لپ‌تاپ‌های آسیایی دارند.

اگر نمی‌دانیم لپ تاپ نو بخریم یا استوک و برای خرید لپ‌تاپ با مشکل کمبود بودجه مواجه نشدیم، بهتر است لپ‌تاپ جدید خریداری کنیم تا علاوه بر قطعات داخلی جدید و به‌روز، از مناسب‌بودن گارانتی لپ‌تاپ مطمئن شویم. اما اگر کاربر مشکل بودجه داشته باشد و به دلیل استفاده لازم (مثلاً کاربری مهندسی و طراحی) کیفیت بالای لپ‌تاپ برایش مهم باشد، انتخاب یک لپ‌تاپ استوک باقدرت و کیفیت بالاتر و قیمت کمتر هوشمندانه‌تر خواهد بود.

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنم برای اینکه لپ تاپ استوک بخریم یا نو اگر بودجه کافی دارید خرید یک لپ‌تاپ جدید با گارانتی معتبر گزینه مناسب‌تری است تا نگران هیچ مشکلی نباشید و در صورت بروز مشکل بتوانید سیستم خود را به‌صورت رایگان از طریق گارانتی تعویض یا تعمیر کنید، که البته بسیاری از موارد را قبول نمی کنند. اگر گارانتی برای شما مهم نیست، می‌توانید با مراجعه به فروشندگان مطمئن و تست دقیق دستگاه، یک لپ‌تاپ استوک خریداری کنید.

مزایا و معایب خرید لپ‌تاپ استوک

لپ‌تاپ‌های استوک اغلب کیفیت خوبی دارند و با سخت‌افزار قدرتمند ساخته می‌شوند. مزیت بزرگ دیگر قیمت مناسب آنهاست. همچنین استوک بودن این لپ‌تاپ‌ها به معنای استفاده طولانی‌مدت از آنها نیست چرا که بسیاری از این لپ‌تاپ‌ها کمتر از یک ماه است که کار می‌کنند.

اما باتوجه‌به باز شدن با قیمت بسیار کمتری نسبت به لپ‌تاپ‌های نو و دست‌نخورده به فروش می‌رسند. البته، این که این لپ‌تاپ‌ها کمتر کار می‌کنند و به این معنی نیست که کاملاً سالم هستند. به‌عنوان‌مثال، اگر قصد خرید لپ‌تاپ گیمینگ را دارید، باید از جای مطمعن لپ‌تاپ استوک خود را تهیه کنید، زیرا برخی افراد از آن‌ها برای مقاصدی مانند رندر طولانی یا حتی استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

مزایای لپ‌تاپ‌های استوک

در زیر برخی از مهم‌ترین مزایا برای اینکه بدانیم لپ تاپ نو بخریم یا استوک را با هم بررسی خواهیم کرد.

  • قیمت مناسب: در شرایط اقتصادی امروز که در جامعه ایران تورم بالایی وجود دارد، افراد زیادی تمایل به خرید لپ‌تاپ ارزان و باکیفیت دارند. این یکی از دلایل اصلی جذب مردم به خرید لپ‌تاپ‌های استوک است.
  • کیفیت خوب: همان‌طور که گفتیم لپ‌تاپ‌های استوک از نظر قطعات به‌کاررفته در آنها هیچ تفاوتی با لپ‌تاپ‌های جدید ندارند. با خرید لپ‌تاپ استوک می‌توانید یک لپ‌تاپ باکیفیت، جدید ولی با قیمتی کمتر تهیه کنید.
  • ظاهر خوب: برخی از لپ‌تاپ‌های استوک به‌قدری شیک و تمیز هستند که افراد سودجو آنها را به‌عنوان نو می‌فروشند! نکته اصلی این است که اگر یک کاربر معمولی لپ‌تاپ هستید، احتمالاً نمی‌توانید تفاوت بین لپ‌تاپ استوک و جدید را تشخیص دهید.

معایب لپ‌تاپ‌های استوک

ممکن است اگر ندانید لپ تاپ استوک بهتر است یا نو با محدودیت‌هایی روبرو شوید، از جمله:

رنگ موردنظرتان را پیدا نمی‌کنید: ممکن است رنگ موردنظرتان را در میان لپ‌تاپ‌های موجود پیدا نکنید.

مدل موردنظر خود را پیدا نمی‌کنید: همه برندها لپ‌تاپ استوک ندارند. شاید بخواهید مشخصات سخت‌افزاری یا مدل لپ‌تاپ استوک خاصی را دریافت کنید؛ اما در لیست لپ‌تاپ‌های موجود نیست.

عدم گارانتی برای محصولات استوک: معمولاً چنین محصولاتی از پشتیبانی رسمی خارج شده و توسط شرکت پشتیبانی نمی‌شود.

آسیب به برخی از قطعات: این اتفاق نادر بوده، اما بهتر است بررسی شود. ممکن است قطعات لپ‌تاپ (از جمله هارد، باتری، صفحه‌نمایش و…) ایراد داشته باشد و هنگام خرید لپ‌تاپ استوک باید به این قطعات توجه کرده و آن‌ها را تست کنید.

لپ تاپ استوک یا نو

چگونه از سالم‌بودن لپ‌تاپ استوک مطمئن شویم؟

قبل از اینکه به سراغ سخت‌افزار لپ‌تاپ بروید، یک‌بار ظاهر لپ‌تاپ را بررسی کنید. هیچ اثری از ضربه یا فشار روی آن وجود نداشته باشد. بررسی کنید که پیچ‌ها محکم و بخش‌های اتصال صفحه‌نمایش به کیبورد باید کاملاً محکم و بدون مشکل باشند. از محکم‌بودن ظاهر لپ‌تاپ اطمینان حاصل کنید، سپس سایر مشخصات آن را بررسی کنید. قبل از انجام این کار، بهتر است با رتبه لپ‌تاپ موجود آشنا شوید. زیرا کیفیت لپ‌تاپ به‌ظاهر آن مربوط می‌شود.

تست سلامت صفحه‌نمایش لپ‌تاپ

این کار را خودتان می‌توانید انجامش دهید. اما برای اطمینان از سلامت کامل سخت‌افزار لپ‌تاپ، لازم است از برخی اپلیکیشن‌ها یا نرم‌افزارها استفاده کنید و سخت‌افزار خود را با دانلود و نصب در سیستم، عیب‌یابی کنید Bumln test Professional جدیدترین نرم‌افزار تست لپ‌تاپ است که شرایط بررسی تمامی اجزا و قطعات دستگاه را فراهم می‌کند.

برای اطمینان از کارکرد صفحه‌نمایش لپ‌تاپ، نکات زیر باید بررسی شود.

  • صفحه‌نمایش هیچ پیکسلی ندارد.
  • صفحه‌نمایش فاقد پرش تصویر است.
  • رنگ‌های صفحه‌نمایش واضح بود یا به‌اصطلاح رنگ صفحه مخلوط نمی‌شود.

برای تشخیص پیکسل‌ها در صفحه لپ‌تاپ، ابتدا چندین صفحه رنگی به رنگ‌های سفید، آبی، سبز، قرمز و سیاه ایجاد کنید، سپس هر یک از صفحات رنگی را به حالت تمام صفحه باز کنید و صفحه را به طور کامل بررسی کنید.

اگر صفحه دارای پیکسل‌های سوخته، پیکسل‌های داغ و پیکسل‌های گیر است، با بررسی هر یک از موارد ذکر شده در بالا می‌توان آن را تشخیص داد.

برتری لپ تاپ استوک

سخن پایانی

حال که اطلاعاتی در مورد پاسخ این پرسش که لپ تاپ استوک بهتر است یا نو کسب کردید باید تست کردن لپ تاپ را در زمان خرید فراموش نکنید. توصیه می‌کنیم برای خرید لپ‌تاپ استوک به شرکت‌هایی که برندهای معروفی دارند مراجعه کنید. از جمله این برندها می‌توان به ایسوس، لنوو، اچ پی و دل اشاره کرد. این شرکت‌ها جزو بهترین تولیدکنندگان لپ‌تاپ هستند؛ بنابراین می‌توانید لپ‌تاپی استوک و با بهترین عملکرد را در بین محصولات پیدا کنید.

سؤالات متداول

لپ‌تاپ استوک بخریم یا نه؟

بله طبیعتاً باتوجه‌به افزایش قیمت دلار و شرایط اقتصادی فعلی، ممکن است نتوانید یک لپ‌تاپ و دسکتاپ جدید تهیه کنید؛ بنابراین، شما به سراغ گزینه دیگری می‌روید، یعنی خرید لپ‌تاپ استوک و لپ‌تاپ دست‌دوم

تفاوت لپ‌تاپ استوک با لپ‌تاپ دست‌دوم چیست؟

به‌طورکلی به لپ‌تاپ‌های کارکرده و کارکرده در کشور لپ‌تاپ کارکرده گفته می‌شود، درحالی‌که لپ‌تاپ‌های استوک نامی ندارند.

لپ‌تاپ استوک برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر یک گیمر یا طراح گرافیک هستید و به سخت‌افزار به‌روز نیاز دارید. لپ‌تاپ‌های استوک برای شما مناسب نیستند.

لپ‌تاپ استوک برای چه کسانی مناسب است؟

خرید لپ‌تاپ استوک گزینه خوبی است، به‌خصوص برای کسانی که به دنبال قدرت سخت‌افزاری بیشتر با قیمت مناسب‌تر هستند.

آیا لپ‌تاپ استوک و دست‌دوم ارزش خرید دارد؟

بله. صرفه‌جویی در هزینه یکی از مهم‌ترین مزیت‌های خرید استوک و لپ‌تاپ دست‌دوم است. متأسفانه روش محاسبه قیمت لپ‌تاپ کارکرده در شرایط فعلی چندان منطقی نیست. این در حالی است که قیمت لپ‌تاپ‌های استوک بسیار کمتر از آکبند است؛ بنابراین می‌توان گفت که ارزش خرید اقلام موجود در انبار نسبت به اقلام آکبند وجود دارد.

بهترین مارک لپ‌تاپ دست‌دوم و استوک کدام است؟

برندهایی مانند سونی، ایسوس، اچ پی، اپل، دل و ایسر همان‌طور که شناخته شده‌اند از جمله بهترین برندهای لپ‌تاپ مورداستفاده هستند که خریداران زیادی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *