لپ تاپ های استوک به دلیل کیفیت ساخت بالا در کنار قیمت بسیار مناسب، یکی از پر طرفدارین دسته سیستم های موجود در بازار هستند. اما یکی از چالش‌های کاربران در حین خرید لپ تاپ‌های استوک، اطمینان کامل از صحت عمکلرد آن است. لپ تاپ از دسته لوازم الکترونیکی است که از بخش‌های مختلف و بسیار حساسی تشکیل شده است و ضعف در هر یک از اجزا، موجب اختلال در عملکرد کلی آن خواهد شد.

فروشگاه‌های معتبر در زمینه خرید و فروش لپ تاپ استوک، معمولاً لپ تاپ را به مهلت تست های 15 روزه ارائه خواهند کرد. در این بازه زمانی شما فرصت کافی برای تست کامل لپ تاپ در اختیار خواهید داشت. به منظور آسوده‌سازی خیال کاربران، لپ تاپ مرکزی در این مقاله به مهمترین تست‌های لازم برای اطیمنان از عملکرد و سلامت لپ تاپ های استوک بیان خواهد کرد که شما می‌توانید در بازه زمانی مهلت تست هر کدام از آنها را انجام داده و از صحت عملکرد و سلامت لپ تاپ استوک مطمئن شوید.

تست بدنه

بدنه یکی از بخش‌هایی است که در حین انتخاب و خرید لپ تاپ استوک با آن روبرو خواهید شد. تست بده نیاز به ابزار خاصی ندارد و با چشم و لمس بدنه می‌توان هر نوع سایش، ضربه و آسیب را تشخیص داد. در تست فیزیکی بدنه، لازم است بخش‌های مهم همچون تاپ پد، نمایشگر؛ کیبورد و درگاه‌های اتصال را نیز مورد بررسی و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل نمایید.

تست نمایشگر

نمایشگر بخش بعدی است که پس از خرید لپ تاپ استوک باید مورد توجه قرار داد. ابتدا نمایشگر را از نظر فیزیکی بررسی نمایید و از وجود هر نوع ضربه بر روی آن مطمئن شوید. کیفیت رنگ یکی از بخش‌های بسیار مهمی است که در تست نمایشگر باید انجام دهید. برخی از تست‌های نمایشگر به ابزار خاصی نیاز نداشته و با چشم می‌توان از صحت عملکرد آن مطمئن شد. اما برخی دیگر از تست‌ها نیازمند استفاده از نرم افزارهای تخصصی است که با استفاده از آنها با صورت خودکار می‌توان ایرادات احتمالی نمایشگر را پیدا کرد. استفاده از نرم افزارهای قدرتمند QuickGamma و Calibrize می‌تواند روند تست نمایشگر لپ تاپ استوک را تسریع بخشد و همچنین دقت کار را افزایش دهد. به طور کلی موارد زیر را در بخش تست نمایشگر باید با دقت بالاتری انجام دهید.

  • بررسی نور و روشنایی نمایشگر
  • تست پیکسل
  • بررسی زوایه دید
  • تست لمس (اگر نمایشگر لمسی است)

تست هارد

هارد به نوبه خود یکی از بخش‌های بسیار مهم در لپ تاپ و سیستم‌های کامپیوتری است. دلیل این مسئله نیز تاثیر مستقیم هارد بر عملکرد لپ تاپ می‌باشد. برای اطمینان از عملکرد هارد، می‌توان از نرم افزارهای قدرتمندی استفاده کرد. این نرم افزارها به صورت خودکار تست‌های مختلفی بر روی هارد اجرا خواهند کرد و در پایان کار نیز گزارشی از وضعیت آن را ارائه خواهند داد. برای تست هارد می‌توان ار نرم افزارهای قدرتمندی همچون CrystalDiskInfo و HD Tune استفاده نمود.

تست کارت گرافیک

تست کارت گرافیک از طریق نرم افزار انجام خواهد شد. برای تست این بخش از لپ تاپ استوک می‌توان از نرم افزارهای مشهور 3DMark و FurMark استفاده کرد. این دو نرم افزار را کافی است نصب و اجرا کنید. هر دوی آنها به صورت خودکار اقدام به تست‌های مختلف گرافیک خواهند کرد و در نهایت گزارش کامل از وضعیت کارت گرافیک در اختیار شما قرار خواهند داد.

علاوه بر این شما می‌توانید با نصب و اجرای بازی و نرم افزارهای سنگین به صورت دستی عملکرد کاتر گرافیک را مورد بررسی قرار دهید. معمولاً کارت گرافیک معیوب برنامه‌های سنگین را با لگ اجرا خواد کرد. برای اطمینان کامل این بخش، می‌توان از هر دو روش استفاده نمود.

تست RAM

رم یکی از اجزای بسیار مهم در لپ تاپ است که باید به روش‌های مختلفی اقدام به تست آن نمود. تست RAM تنها از طریق نرم افزارها امکان پذیر است. از بهترین نرم افزارها می‌توان به MemTest و Windows Memory Diagnostic خود ویندوز استفاده کرد. این دو نرم افزار به صورت خودکار تست‌های مختلف و تخصصی را بر روی رم اجرا نموده و در پایان نیز گزارشی از سلامت و یا عدم آن در اختیارتان قرار خواهند داد.

تست باتری

باتری یکی از بخش‌های مهم و کاربردی  در لپ تاپ های استوک است که تست آن بسیار ضروری است. تست باتری را می‌توان به صورت دستی و هم از طریق نرم افزار انجام داد. برای این کار لازم الست چندین بار لپ تاپ را شارژ و به طور مکرر از لپ تاپ استفاده نمایید. هر بار با شارژی کامل باتری سعی کنید مدت زمان دوام آن را اندازه‌گیری نمایید. همچنین می‌توانید از طریف نرم ازفزارهای Power Manager و BatteryInfoView نیز اطلاعات کاملی از عمر باتری و ولتاژ ورودی و خروجی آن به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *